niedziela, 4 stycznia 2015

Ubiór według zasady kontrastu i zasady harmonii

Kontrast oznacza, że łączymy ze sobą kolory leżące na przeciwko siebie na kole kolorów. Najpopularniejszym przykładem jest czarny i biały, ale także granat i żółty, różowy i zielony, czerwony i błękitny (są to tak zwane kontrasty maksymalne).

Kontrast to także połączenia koloru ciepłego i zimnego


                                 
                                    jasny i ciemny


 a także kolorów czystych i zgaszonych


Zasada harmonii oznacza, że wybierasz kolory leżące blisko siebie na kole kolorów. Kolory te są podobnie nasycone, i mają podobną temperaturę na przykład biały z pastelowymi, czerń z szarościami.
Harmonijnym zestawieniem jest także stylizacja monochromatyczna, czyli bazująca na jednym kolorze, ale w różnych odcieniach ( na przykład ciemne jeansy, pastelowa błękitna koszula, granatowa marynarka, chabrowa torebka i buty). Fajnym aspektem ubrania w jednym kolorze jest wydłużenie sylwetki.Według mnie najbezpieczniej jest używać 3 dominujących kolorów w jednej stylizacji. Jeśli decydujemy się na większą ilość kolorów, to polecam zrezygnować z biżuterii.
Natomiast jeśli nie masz odwagi, zdecyduj się na szarość. Jest to kolor neutralny, pomiędzy czarnym a białym, więc pasuje do wszystkiego, jest wdzięcznym tłem do każdego koloru. Do zgaszonych typów urody(lato i jesień), dobrze będzie wyglądać szarość w dużych ilościach. Natomiast u czystych typów urody (wiosna i zima), szarość będzie świetnym dodatkiem, tonującym mocniejsze barwy. 
Ciemne typy urody potrzebują ciemnych szarości, natomiast jaśniejsze szarości pasują do jasnych lata i wiosny.


2 komentarze:

  1. Akurat w przypadku Magdy Gessler szal powinien być ciemniejszy - wydłużyłby w korzystny sposób jej sylwetkę.

    OdpowiedzUsuń