wtorek, 3 lutego 2015

Kompulsywne objadanie się-kolejna metoda


Witajcie Dziewczyny. Dziś chciałam opisać Wam kolejny sposób, jaki wymyśliłam aby powstrzymać się od podjadania. Właściwie "powstrzymać się", nie jest dobrym słowem. Chodzi o wyciszenie i poznanie siebie, o odrzucenie fałszywych sygnałów z głowy: chcesz jeść, chcesz jeść!


Wcale nie chcesz...głodna jest Twoja dusza. Człowiek żyjący w dzisiejszych czasach nawet nie wie, że jest zestresowany, że brak mu miłości.
             Pomysł zaczerpnięty jest z terapii jaką prowadzi się dla alkoholików (bo jak wiecie, traktuję objadanie się jak nałóg). Otóż alkoholicy chcący zapanować nad piciem, muszą zrozumieć, że ochota na wódkę pojawia się w określonych, słabych momentach w życiu. Z Xl-kami jest tak samo...jemy, gdy jest źle.
             Ponieważ świat pędzi, a my razem z nim, nie zawsze zdajemy sobie sprawę z tego, kiedy towarzyszy nam dyskomfort. Dlatego warto założyć dzienniczek (dla fanów komputera, wersja w excelu).
-po jednej stronie, pionowo, wypiszcie po kolei daty nadchodzących dni
-poziomo, na górze wypiszcie emocje, które towarzyszą nam tak na prawdę na codzień np. radość, podniecenie, niecierpliwość, spokój, odprężenie, dobry nastrój, stres, złość, znudzenie, zmęczenie, odrzucenie, okres(jako zespół indywidualnych odczuć w te dni), frustracja, strach, (oraz co tylko jeszcze potrzebujecie)
-na końcu wypisanych emocji, zapiszcie słowo" objaw (czy wystąpiło objadanie się)
Kolejno w każdy dzień stawiajcie plusik przy emocji, którą odczuwałyście, oraz plusik, jeśli wystąpił "objaw", lub jeśli dokuczały Wam natarczywe myśli o jedzeniu. Dzięki temu, na pozór mozolnemu sposobowi, doświadczycie jakie uczucia sprawiają, że chcecie karmić duszę artykułami spożywczymi.  W przyszłości, wiedząc że czujemy "to" i że zaraz będziemy chciały zapchać się czekoladą, możemy zainterweniować wcześniej, i pójść do teatru, rozkoszując się chwilą, a nie jedzeniem.

4 komentarze:

  1. bardzo fajnie, że o tym piszesz. Będę śledzić. Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Wcześniej tez pisałam o różnych sposobach, polecam się :)

      Usuń